Magyar Kultúra Napja - Szatmar megyei magyartanarok egyesulete

Go to content

Main menu:

Magyar Kultúra Napja

Kultúra napja 2016



      A Szatmár megyei magyartanárok szervezete, a Literart Egyesület és a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium január 22-én első ízben rendezte meg az I–XII. osztályos diákok részére kiírt Kölcsey Ferenc Vers- és Prózamondó Versenyt.


Az I–II. osztályosok


       A Magyar Kultúra Napján zajlott megmérettetésre rengetegen jelentkeztek: több mint százan bizonyították tehetségüket, rátermettségüket hat korcsoportban a Kölcsey Ferenc Vers- és Prózamondó Versenyen.

      Az első helyszínen, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban a legkisebbek, az elemisták és a legnagyobbak, a középiskolások versenye zajlott, míg a Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában a gimnazisták, az V–VIII. osztályosok álltak a zsűri, valamint a nézők — diáktársak, tanítók, tanárok, családtagok és barátok — elé.

          Az első csoport az előkészítős és I–II. osztályos diákoké volt, akiknek „Jó, hogy látlak, Rókakoma” címmel egy szabadon választott, versben vagy prózában íródott állatmesével kellett készülniük. A második csoportban pedig a III–IV. osztályosok szavaltak, nekik „Történetek Csodaországból” címmel egy szabadon választott prózarészletet kellett előadniuk Lázár Ervin, Berg Judit, Méhes György, Bálint Ágnes, Nógrádi Gábor, Csukás István műveiből. Az ügyes apróságok bátran álltak ki a közönség és a zsűri — Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő, Fisár Erika magyartanár és Fülöp Andrea tanítónő — elé, kiválóan szerepeltek. A legkisebbek versenyét végül Kővári Ádám-Kristóf (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária) nyerte meg, második lett Pató Rebeka (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária) és Ilonczai Dóra (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Krányák Jusztina), harmadik díjjal pedig Erdei Jázmint (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária) jutalmazták. Dicséretben részesült Korcsmáros Zsófia Eszter (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Kallós Enikő), Pallai József (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Wolf Henriette) és Loga Szilárd (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Pándi Beáta). A Kölcsey Ferenc Főgimnázium különdíját Sulyok Judit (Vetési Általános Iskola, felkészítő: Bozsó Katalin), az RMDSZ Nőszervezetének díját pedig Kiss Bálint (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Pándi Beáta) vehette át, míg a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülőbizottságának díját Medgyesi Edina (Ion Creangă Általános Iskola, felkészítő: Czepeczauer Katalin) kapta meg.


A III–IV. osztálosok


       A III–IV. osztályosok versenyét Barta Csilla Brigitta (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Doloczki Márta) nyerte meg, második helyezett lett Maroscsák Dániel (Johann Ettinger Német Líceum, felkészítő: Kovács Éva), a harmadik díjat pedig Lovász Tamás (Avram Iancu Általános Iskola, felkészítő: Sink Irén) és Berei Edina Edda (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Mekker Melinda) vehette át. Dicséretben részesült Matuz Anna (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Szőke Réka) és Mézinger Márton (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Mihálka Tünde), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium különdíját Király Tamás (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Szőke Réka), az RMDSZ Nőszervezetének díját Pataki Édua Tamara (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Sárosi Melinda), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülőbizottságának díját pedig Lakatos Barbara (Vetési Általános Iskola, felkészítő: Szaniszlai Márta) vehette át.

           Díjeső az általánosban



Az V–VIII. osztályosok

            Míg a kicsik a főgimnáziumban versenyeztek, addig a Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában szavaltak az általános iskolások. Az V–VI. osztályosoknak „A játék az gyönyörű…” címmel egy szabadon választott verset vagy prózarészletet kellett előadniuk a XX–XXI. század gyermek- és ifjúsági irodalmából, míg a VII–VIII. osztályosok felhívásának mottója egy Dsida Jenő-idézet volt: „Szép a világ, gyönyörű a világ, és nincs hiba benne”. Ebben a kategóriában a zsűri — Belényi Andrea magyar szakos tanfelügyelő, magyartanár, Fazekas Katalin magyartanár és Bumbuluţ Krisztina újságíró — egy szabadon választott természetleíró, vagy a természettel kapcsolatos verset várt a versenyzőktől a XIX–XXI. század magyar vagy világirodalmából. A legnépesebb mezőnyben bőven akadtak olyan diákok, akik igencsak megnehezítették a döntést szép magyar beszédükkel, tehetségükkel.

             Az V–VI. osztályosok között Rák Gergő (Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hargitay Erzsébet) és Balog Barbara (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő) győzedelmeskedett, második díjat nyert Antal Mátyás (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő) és Csapó Dávid (Johann Ettinger Német Líceum, felkészítő: Kovács Éva), harmadik díjas lett Szilágyi Anna (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea). Dicséretben részesült Csizmár Blanka (kaplonyi Fényi István Általános Iskola, felkészítő: Lászlóffy Csaba), a Kölcsey Ferenc Szülőbizottságának díját Szabó Boglárka (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Szász Anikó), az RMDSZ Nőszervezetének különdíját pedig Donca Anikó (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő) kapta.

       Az VII–VIII. osztályosok között szintén ketten nyertek első díjat, Báthori Boglárka (lázári Petőfi Sándor Szaklíceum, felkészítő: Fórizs-Kiss Imola) és Kánya Réka (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Zilahi Kató Klára), második lett Kukovecz Ákos (szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, felkészítő: Vancsó Marianna) és Liszkai Krisztián (Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, felkészítő: Fehér Laura), harmadik díjat nyert Erdei Eszter (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Tivadar Melinda). Dicséretben részesült Kocsis Anett (Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülőbizottságának díját Varga Sára Luca (hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium, felkészítő: Nagy Imréné), az RMDSZ Nőszervezetének különdíját pedig Polacsek Eszter (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Bagosi Ilona) vehette át.


             Tehetséges középiskolások


         A középiskolások, a legkisebbekhez hasonlóan, szintén a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban bizonyítottak. A IX–X. osztályosok felhívását szintén egy Dsida Jenő idézettel — „Kék villogású, gyönyörű tó vagyok” — hirdették meg. A tanulóknak egy szabadon választott verssel kellett készülniük Ady Endre, Kaffka Margit, Gellért Sándor, Fényi István, Dsida Jenő, Szilágyi Domokos, Páskándi Géza, Kovács András Ferenc, Jánk Károly vagy más szatmári alkotó költészetéből. A legnagyobbak, a XI–XII. osztályosoknak „Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan” (Szilágyi Domokos) mottóval a XX–XXI. század lírájából kellett választaniuk egy költeményt az életörömről, szerelemről, játékosságról.


A IX–X. osztályosok


            A Gál Gyöngyi helyettes főtanfelügyelő, magyartanár, Márk-Nagy Ágota rendező, drámapedagógus, Kereskényi Sándor irodalomtörténész, múzeológus és Elek György újságíró alkotta zsűri döntése alapján a IX–X. osztályosok között első díjas lett Nyiscsák István Zsolt (nagyváradi Ady Endre Líceum, felkészítő: Dóbus Emőke), második díjas Trill Helga (budapesti Ady Endre Líceum, felkészítő: Mezősi Mónika), harmadik díjas Moroz Hannelore (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Varga-Bressel Christiane). Dicséretben részesült Jávor Péter (budapesti Ady Endre Gimnázium, felkészítő: Mezősi Mónika), Jánk Anna (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Téglás József) és Pfeifer Melany (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea). A LiterArt díját Kovács Csenge (szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Líceum, felkészítő: Tóth Márta), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját Mészáros Cyntia (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő), a Kölcsey Ferenc Szülőbizottság díját Scheitli Krisztina (Hám János Római Katolikus Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea), az RMDSZ Nőszervezetének díját Telegdy Áron (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea) vehette át.


A XI-XII. osztályosok


                  A XI–XII. osztályosok versenyét Piti Alexandra (szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Líceum, felkészítő: Róth Márton) nyerte meg, második díjas lett Csabai Gergely (nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium, felkészítő: dr. Buczkóné Rangoni Claudia), a harmadik helyen végzett Lukács Levente (Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő: Bokor Erika). A LiterArt díját Lázár Judit (Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka) vehette át, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját Szökőcs Zsófia (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Kovács Éva), az RMDSZ Nőszervezetének különdíját pedig Sárvári Dániel (Hám János Római Katolikus Líceum, felkészítő: Szász Anikó) nyerte el.


forrás: frissujsag.ro

 
Back to content | Back to main menu