Eredmények - Szatmar megyei magyartanarok egyesulete

Go to content

Main menu:

Eredmények

A mesék földjén

Mesék és balladák csodálatos világa


        A magyar népmesék és balladák csodálatos világa, ezerszínű tárháza elevenedett meg Nagykárolyban, a Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny megyei szakaszán, ahol összesen 41 diák mutatta meg tudása és tehetsége legjavát.



        Valószínűleg maga Kriza János is örömmel szemlélte volna a szép-színes népviseletbe öltözött diákok seregét pénteken délután Nagykárolyban, s a látvány mellett csak az elhangzott mesék és balladák feletti öröme lett volna nagyobb — hiszen azok mind a múlthoz kapcsolódó, elszakíthatatlan kötelékek.
     Az egybegyűlteket — izguló kis- és nagy diákokat, szülőket, tanárokat — Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő köszöntötte, s mint mondta, a mostani megmérettetés kétszeresen is „hagyománytörőnek” minősül, hiszen első alkalommal szervezik Nagykárolyban és októberben. „Ezt a versenyt januárban, a Magyar Kultúra Napján szoktuk volt megszervezni, most azonban hagyománytöréshez érkeztünk, ugyanis az országos megmérettetés novemberben, azaz már egy másik tanévben van, és eddig is számtalan bonyodalomhoz vezetett, hogy az országos szakaszra eljutó diákok nagyobb osztályosak lettek. Ez az első év, hogy átállunk, és az első év, hogy a LiterArt magyartanárok egyesülete által, a magyar szakos tanárokkal közösen szervezett megyei szakasznak nem Szatmárnémeti, hanem Nagykároly ad otthont” — fogalmazott, szaktanfelügyelőként nem rejtve véka alá azt sem, hogy tanévkezdéskor olyan nagy magyartanárhiánnyal küszködtek, mint még soha — adott pillanatban 24 katedra volt lefedetlen, s emiatt nagyon sok már nyugdíjba vonult tanerőt kellett visszahívni. „De a ma délután most nem erről szól — ma délután visszatérünk a mesék és a balladák csodálatos világába. S hiszem: azért vagyunk itt most annyian, mert otthon sokat meséltek nektek, és remélem, évek múltán majd ti is sokat meséltek gyermekeiteknek.”



              Az üdvözlő gondolatokat követően kezdetét vette a több korcsoportra és műfajra osztott verseny, melynek órái alatt egymás után hangzottak el a vidámabbnál vidámabb népmesék és jól ismert balladák — utóbbiak hol mondva, hol énekelve, s kellemes meglepetésként felcsendült egy-egy ritkábban hallott dallam, elhangzott egy-egy kevésbé ismert szövegváltozat is, sőt, volt olyan diák is, aki Kallós Zoli bácsi gyűjtéséből választott balladát.
         A verseny végén a zsűri igencsak nehéz helyzetben volt, hiszen a diákok felkészültségének és tehetségének köszönhetően erős volt a mezőny mindhárom műfajban — mint Varga Sándor színművész értékelőjében fogalmazott: „Élmény volt a mai délután, és úgy látom: a magyar kultúra jövője jó kezekben van.”

              A következő eredmények születtek:

Mesemondás, V–VI. osztályosok: 1. helyezett: Grebănar Christopfer (Tasnádi Általános Iskola); 2. helyezett: Gál Angéla (10-es Számú Általános Iskola, Szatmárnémeti); 3. helyezett: Király Rebeka (Szatmárnémeti Református Gimnázium); dicséret: Pató Brigitta (10–es Számú Általános iskola, Szatmárnémeti).

Mesemondás, VII–VIII. osztályosok: 1. helyezett: Kánya Réka (Szatmárnémeti Református Gimnázium); 2. helyezett: Liszkai Krisztián (Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, Szatmárnémeti); 3. helyezett: Volosin Csenge (Hám János Római Katolikus Iskolaközpont); dicséret: Polacsek Eszter (Kölcsey Ferenc Főgimnázium).

Mesemondás, IX–XII. osztályosok: 1. helyezett: Gáti Gábor (Szatmárnémeti Református Gimnázium); 2. helyezett: Plébán Ingrid (Szatmárnémeti Református Gimnázium); 3. helyezett: Örmény Márk (Hám János Római Katolikus Iskolaközpont); dicséret: Báthori Boglárka (Kölcsey Ferenc Főgimnázium) és Szabó Róbert (Református Gimnázium)

Balladaéneklés, VII–VIII. osztályosok: 1. helyezett: Koch Krisztina Vanessza (Kalazanci Szent József Gimnázium, Nagykároly); 2. helyezett: Engsli Izabella (Gheorghe Bulgăr Általános Iskola, Szaniszló); 3. helyezett: Baumli Anita (Gheorghe Bulgăr Általános Iskola, Szaniszló); dicséret: Görög Anita (Vasile Lucaciu Általános Iskola, Nagykároly).

Balladaéneklés, IX–XII. osztályosok: 1. helyezett: Mészáros Amanda (Szatmárnémeti Református Gimnázium); 2. helyezett: Pfeifer Melany (Hám János Római Katolikus Iskolaközpont); 3. helyezett: Kiss Emese (Szatmárnémeti Református Gimnázium); Farkas Annabella (Református Gimnázium).

Balladamondás, IX–XII. osztályosok: 1. helyezett: Pfeifer Melany (Hám János Római Katolikus Iskolaközpont); 2. helyezett: Scheitli Krisztina (Hám János Római Katolikus Iskolaközpont); 3. helyezett: Benkovics Barbara (Szatmárnémeti Református Gimnázium).

forrás: www.frissujsag.ro

__________________________________________________________________________

Kriza János Országos Balladamondó,  Balladaéneklő és Mesemondó Verseny    Sepsiszentgyörgy ,
2015. november  12-14.



         A Megyei Tanfelügyelőség jóvoltából november 12-én,  csütörtök  délben mikrobusszal indulhattunk,  és 9 óra alatt átutazva Erdélyt estére megérkeztünk 13 tanulóval Sepsiszentgyörgyre a Kós Károly Szakképző Líceumba.  Vacsorával vártak minket , majd elszállásoltak a korszerű bentlakás ötágyas szobáiban .
           Pénteken reggeli után a Székely Nemzeti Múzeumban , a Bartók Teremben részt vettünk az országos verseny megnyitó ünnepségén, majd a versenykategóriák szerinti különböző helyszínekre vonultak a csoportok. A szakértő zsűrinek volt aztán nehéz dolga , mert a sok jól felkészült tehetséges előadó közül kellett kiválasztania a legjobbakat.  
               Délután a Míves Házban kézműves foglalkozáson vettek részt a diákjaink , Pándi Beáta és Reich Annamária tanítónénik kíséretében , a nagyobbak pedig Schuller Elza tanárnővel táncszínházi előadásra mentek az Új Studióba, ahol a Háromszék Tánceggyüttes Erdély-menyegző című alkotása rendkívüli élménynek bizonyult.
         Szombaton délelőtt újra a Bartók Teremben gyűlt össze a társaság a záró ünnepségre és eredményhirdetésre. Itt a közönség nemcsak az eredményeket, hanem minden kategóriából az első díjas versenyszámot is meghallgatta ,  és megtapsolta. Szatmár megyéből 6 diák kapott díjat :

balladamondás : Györfi József Tamás XII. osztály Református Gimnázium-dicséret;
mesemondás : Eredei Jázmin Fanni I. osztály 10-es  Számú Általános Iskola – Napsugár díj , a Református Gimnáziumból Simon Hunor II. osztály Napsugárdíj, Kánya Réka  VII.osztály  - III díj , a HámJános Római  Katolikus Teológiai Líceum Csapó Ilyés Panna IV osztály - Napsugár díj és Scheitli Krisztina IX.osztály – dicséret.

      Még egy utolsó csoportkép , ebéd , beszállás és irány Szatmárnémeti .  Élményekkel , tapasztalatokkal és sok új barátsággal gazdagodva , de lélekben is megerősödve tértünk haza .
              Köszönjük , hogy ott lehettünk !


Schuller Elza magyartanár





__________________________________________________________________________

Versenyeztek a legjobb mesemondók


          A Magyar Kultúra Napján rendezte meg „A mesék földjén" mesemondó versenyt a LiterArt Magyartanári Egyesület, amelynek idén is a szatmárnémeti Bălcescu-Petőfi Általános Iskola adott otthont.
       A megmérettetésre több mint félszáz Szatmár megyei, V—XII. osztályos diák nevezett be. A megmérettetés követelménye volt, hogy a tanulók legfeljebb 5 perces magyar népmesével vagy műköltészeti mesével jelentkezzenek, melyet árnyaltan, kifejezően, hitelesen, a népi mesemondók stílusához minél hasonlóbb módon kellett előadniuk.
         Ugyanitt rendezték meg a balladamondó és éneklő verseny megyei szakaszát is a magyar nyelvű elméleti és szakközépiskolában tanuló diákok számára. A versenyre jelentkező diákoknak egy választott népballadát, műballadát kellett előadniuk.

         A mese- és balladamondókat természetesen szakmai zsűri pontozta. Az 5-6. osztályosok produkcióit Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő, magyartanár, Varga-Bressel Christiane magyartanár és Huszti Orsolya magyartanár értékelte, a felsőbb tagozatos diákok előadását pedig Bándi Johanna, a Harag György Társulat színművésze, Mátyás Erika zenetanár és Bumbuluţ Krisztina újságíró pontozta.
             A zsűri több szempontot is figyelembe vett az elbírálásnál: többek között a szép magyar beszédet, a helyes kiejtést s a népi előadásmódhoz közeli formát. A tavasszal megrendezendő országos szakaszra a három kategória első két helyezettje jutott tovább.

          Az V—VI. osztályosok első díjasa Szabó Boglárka (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Szász Anikó) lett, második díjban Kánya Réka (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Lovász Erzsébet) részesült, a harmadik helyezett Volosin Csenge (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea) lett.
            Dicsérettel jutalmazták Polacsek Esztert (Kölcsey Ferenc F
őgimnázium, felkészítő: Bagosi Ilona), Puskás Pannát (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Rus Annamária) és Halász Esztert (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Rus Annamária).

          A VII—VIII. osztályosok legjobbjának Rózsa-Molnár Friderika (nagykárolyi 3-as Számú Általános Iskola, felkészít
ő: Fazakas Erika) bizonyult, második lett Scheitli Krisztina (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea), a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig Oroszi Dániel (egri Csűry Bálint Általános Iskola, felkészítő: Jáger-Péter Mónika) léphetett fel.                                                                                                                                            Dicséretet kapott Makranczi Lilla (Hám János Római Katolikus Líceum, felkészítő: Czier Andrea),  Besenyődi Judit (Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, felkészítő: Fehér Laura) és Varga Gabriella (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Varga-Bressel Christiane).

             A középiskolások versenyét Gáti Gábor (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészít
ő: Lovász Erzsébet) nyerte meg, második lett Szabó Róbert (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fehér Laura), harmadik díjban pedig Győrfi Tamás (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Varga-Bressel Christiane) részesült.
            A balladaénekl
ő kategóriában első lett Koch Krisztina Vanessza (Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka és Jónucz Alfonz) a második díjas és továbbjutó pedig Farkas Annabella (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Lovász Erzsébet) lett, a balladamondók első díjasa Győrfi Tamás (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Varga-Bressel Christiane), a második továbbjutó pedig Örmény Márk (Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka).

forrás: www.frissujsag.ro

__________________________________________________________________________

Magyar Kultúra Napja alkalmából rendeztek szerdán mesevetélkedőt a szatmárnémeti Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában



       A mesék földjén elnevezésű rendezvényt az iskola magyar nyelv- és irodalom szaktantermében nyitotta meg Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő. Elmondta: „A Nemzeti Himnusz letisztázásának évfordulójával kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket gyermekeinknek, nemzettársainknak s minden kultúrát becsülő érdeklődőnek.”



         Három kategóriában

        Az esemény a Himnusz eléneklésével folytatódott, majd a zsűri tagjai meghallgatták az előadókat. Mint az egyik szervezőtől, Fehér Laura magyartanártól megtudtuk, a verseny megrendezése már hagyománynak számít az iskolában. A tegnapi megyei szintű vetélkedőre az V–VI. osztályosok korcsoportjában 22 diák, az VII–VIII. osztályosok korcsoportjában 12 diák nevezett be, a középiskolásokat 4 tanuló képviselte. A mesemondók szabadon választott népmesét vagy műköltészeti alkotást, azaz írók, költők által írt mesét adhattak elő, maximum öt percben. A többórás megmérettetés legjobbjai, azaz a versenykategóriák első helyezettjei képviselik Szatmár megyét az országos döntőn.



          Helyezések


V–VI. osztály
I. hely: Volosin Csenge — Hám János Teológiai Iskolaközpont, felkészítő tanár Heinrich Andrea;
II. hely: Liszkai Krisztián — szatmárnémeti Bălcescu–Petőfi Általános Iskola, felkészítő tanár Fehér Laura
III. hely: Székely Ádám — Csűry Bálint Általános Iskola — Egri, felkészítő tanár Péter Mónika;

Nagy Botond — Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő tanár Varga–Bressel Christiane;

Dicséret
Polacsek Eszter — Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő tanár Bagosi Ilona;
Kánya Réka— Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő tanár Lovász Erzsébet;
Molnár Dániel — szatmárnémeti 10-es számú Általános Iskola, felkészítő tanár Tivadar Melinda.

VII–VIII. osztály
I. hely: Katona Lóránd — szatmárnémeti 10-es számú Általános Iskola, felkészítő tanár Rus Annamária;
II. hely: Scheitli Krisztina — Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont, felkészítő tanár Heinrich Andrea;
III. hely: Varga Gabrielle és Plébán Ingrid — Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő tanár Varga–Bressel Christiane;
Pakulár Sára — Tasnádi Általános Iskola, felkészítő tanár Mellau Renáta.

Dicséret
Kegyes Beáta — Halmi Általános Iskola, felkészítő tanár Pap Erika;
Oroszi Dániel — Csűry Bálint Általános Iskola — Egri, felkészítő tanár Péter Mónika;
Poósz Mercédesz — Kálmándi Általános Iskola, felkészítő tanár Vonház Erika.

Középiskolások
I. hely: Győrfi Tamás — Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő tanár Varga–Bressel Christiane;
II. Gáti Gábor — Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő tanár Gál Gyöngyi;

Dicséret

Banyi Denissza — Nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő tanár Botos Sárika;
Kormos Vivien — George Emil Palade Élelmiszeripari Iskolaközpont, felkészítő Fisár Erika.



__________________________________________________________________________

Nyolc diák képviselte Szatmár megyét nemrég Sepsiszentgyörgyön, a Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny országos döntőjében, ahol mindannyian remekül szerepeltek, ketten pedig díjjal tértek haza


     Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretén belül szervezték, 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. Ez évben külön kategóriában szervezték meg a balladaéneklők versenyét is.
     A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kellett válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhettek a magyarság szellemi örökségének értékes részével.
            A vetélkedő által a balladamondás napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket kívántak szerezni a szervezők, céljuk volt az is, hogy az országos döntő résztvevői, akik Erdély különböző helységeiből gyűltek össze Sepsiszentgyörgyön, megismerjék a város és környék nevezetesebb történelmi és kulturális értékeit, meglátogatva múzeumokat és művelődéstörténeti emlékhelyeket.
        A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhettek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kellett előadniuk. A mesemondó versenyen I–XII. osztályosok vehettek részt egy szabadon választott népmesével.
        Szatmár megyét nyolc diák képviselte a megmérettetésen, a korábbi válogatók legjobbjai: Pataki Édua Tamara (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő tanár: Sárosi Melinda), Márka Márk (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő tanár: Cuculeanu Debreczeni Andrea), Lupsa Arnold (Csomaközi Általános Iskola, felkészítő tanár: Laza Erika), Óbis Réka (Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő tanár: Kiss Hajnalka), Szabó Róbert (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő tanár: Nagy Gyula), Rózsa Molnár Friderika (Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő tanár: Schuller Elza), Tóth Jessica Olivia (Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő tanár: Schuller Elza), Tóth Rudolf Alfréd (Református Gimnázium, felkészítő tanár: Lovász Erzsébet). Az ügyes balladamondók, balladaéneklők és mesemondók közül Lupsa Arnold dicséretben részesült, Márka Márk pedig elnyerte a Napsugár folyóirat különdíját.
      A megmérettetés mellett azonban a kikapcsolódásra is jutott idő, a diák ugyanis kézműves foglalkozásokon is részt vehettek, színházi előadáson és bábszínházban is jártak.



forrás: magyar-hirlap.ro

__________________________________________________________________________


Az V—VIII. osztályosok kategóriájának díjazottjai




        Az V—VIII. osztályosok kategóriájában

I. díj: Rózsa Molnár Friderika (Aurel Popp Művészeti Líceum, tanár: Schuller Elza)

II. díj: Szabó Róbert (Bălcescu-Petőfi Á. I., tanár: Bartha Katalin)

III. díj: Őry Inez (10-es Számú Á. I., tanár: Rus Annamária)

         Dicséretben részesült: Nagy Botond (Református Gimnázium, tanár: Varga Bressel Christiane), Makranczi Lilla (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, tanár: Czier Andrea), Katona Lóránd (10-es iskola, tanár: Rus Annamária) és Papp Zoltán (egri Csűry Bálint Általános Iskola, tanár: Szűcs Tünde).


     
            A IX–XII. osztályosok kategóriában

I. díj: Tóth Rudolf (Református Gimnázium, tanár: Lovász Erzsébet)

II. díj: Tóth Jessica (Aurel Popp Művészeti Líceum, tanár: Schuller Elza)

III. díj: Győrfi József (Református Gimnázium, tanár: Varga Bressel Christiane)

         Dicséretben részesült: Fagea Sopronyi László (Traian Vuia Műszaki Líceum, tanár: Fisár Erika).

      A balladamondó kategóriából (csupán ketten jelentkeztek erre a versenyre) Óbis Réka (nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, tanár: Kiss Hajnalka) vehet részt az országos döntőn.




 
Back to content | Back to main menu